עזרה למרפא

תכנית פרקינסון

תכנית שיקום ייחודית, המיועדת לחולי פרקינסון, מופעלת לראשונה בישראל, מאז מאי 2016, במרכז השיקום של אגודת "עזרה למרפא" שמייסודו של הרב פירר.

אל תוכנית השיקום לחולי פרקינסון מגיעים אנשים מכל רחבי הארץ ומכל מגזר בד"כ לאחר הפנית נוירולוגים, אנשים הסובלים מקשיים עיקרים בדיבור, בליעה וגם בידוד חברתי (מאחר ומחלת הפרקינסון מאד נראית לעין ויוצרת הסתגרות חברתית). במרכז הפרינסון עוזרים להם להאט את הידרדרות המחלה ואף לשפר את מצבם.

תכנית שיקום לחולי פרקינסון

תכנית שיקום ייחודית, המיועדת לחולי פרקינסון, מופעלת לראשונה בישראל, מאז מאי 2016, במרכז השיקום של אגודת "עזרה למרפא" שמייסודו של הרב פירר (מרכז השיקום הנמצא בבני ברק, קיים מזה כ-20 שנה ומטופלים בו חולים הזקוקים לשיקום נוירולוגי או אורתופדי).

את התכנית יזם פרופ' ניר גלעדי, מנהל המערך הנוירולוגי בביה"ח "איכילוב", והוא זה שהציע לרב פירר ליישמה במרכז השיקום של "עזרה למרפא". הרב פירר בחן, בדק והחליט בחיוב.

התכנית הצריכה היערכות מיוחדת של מרכז השיקום, במסגרתה הורחבו שעות העבודה וגויסו עובדים חדשים

(מצבת העובדים גדלה ב-30%). נקבעו, בשיתוף עם פרופ' גלעדי וצוותו, קריטריונים לקבלת חולים לתכנית וכן מדדים לבחינת התקדמותם.

במסגרת התכנית , אנו מקיימים מחזורי טיפול של 8 שבועות: 3 ימים בשבוע, 5 שעות ביום, סה"כ 120 שעות טיפול. בכל מחזור כ-20 חולי פרקינסון. לאחר שסיימו את מחזורי הטיפול יכולים הבוגרים להצטרף לתוכנית מיוחדת המיועדת עבורם מתקיימת פעם בשבוע למשך חמש שעות. במסגרת תוכנית זו אני מציעים: ריקוד, טאי צ'י, פלדנקרייז, התעמלות, אגרוף, קלינאות תקשורת ומקהלה. 

חלק מהבוגרים משתתפים גם בתוכנית רכיבה על סוסים הפועלת בחווה יעודית ומשלבת גם כלביה כחלק מהטיפול. 

תוכנית שניה לבוגרי התוכנית הראשונית 20 איש שמגיעים פעם בשבוע למשך אפילו כמה חודשים תלוי בתפוסה של המקום.

חשוב לציין שבכל מחזור טיפול ישנה סדנה גם לילדים הבוגרים.

ישנה עוסית שזמינה למטופלים ובני משפחותיהם גם לאחר סיום מחזור הטיפול.
וישנו גם ייעוץ משפטי ע"י עו"ד שמתמחה בזכויות החולים.

תחומי הטיפול הניתנים לחולים הם :

פיזיותרפיה

ריפוי בעיסוק

קלינאות תקשורת

בריכה הידרותרפית

חוג טאי צ'י

ייעוץ דיאטטי

תנועה וריקוד

חוג התעמלות

חוג פלדנקרייז

חוג איגרוף

תמיכה רגשית באמצעות עובדות סוציאליות

סדנאות תמיכה לבנות הזוג של החולים – מונחית ע"י פסיכולוגית

סדנאות הדרכה לילדי החולים

עד עתה (מאי 2023) סיימו את פעילותם ב-"עזרה למרפא" 31 מחזורי טיפול.מה שאומר שעד היום כבר עברו פה למעלה מ 600 איש, שביעות הרצון הרבה של המטופלים הביאה למספר רב של פניות, כולל מחו"ל, מצד חולים המבקשים להתקבל. רבים אחרים מופנים ע"י הרופאים המטפלים בהם.

המבקשים להצטרף לתכנית עוברים אבחונים בתחומים שונים. בסיומו של כל מחזור עוברים החולים אבחונים זהים לצורך בחינת השפעת הטיפול.

החולים המשתתפים בתכנית מגיעים מכל רחבי הארץ, בין השאר: ירושלים, רמת הגולן, נהריה, חיפה, רחובות, אשדוד וכו'. בין המשתתפים היו גם מספר חולים שהגיעו במיוחד לצורך כך מארה"ב.

נמצא שיפור במצבם של חולים שהשתתפו בתכנית בתחומים הבאים:

1

רמת העצמאות בביצוע פעילויות יום – יום בסיסיות ומורחבות

2

איכות חיים נתפסת ותחושת מסוגלות עיסוקית

3

שיווי משקל, מהירות הליכה וגודל צעד.

4

כוח אחיזה ויכולת שימוש מוטורית בגפיים העליונות

5

יציבה נכונה

6

איכות ההגייה ומובנות הדיבור

7

בליעה

8

נכונות לפעילות חברתית

טיפולי קול ודיבור על-ידי קלינאית תקשורת

מטופלים המגיעים לתוכנית הפרקינסון הייחודית והאינטנסיבית ב-'עזרה למרפא', מקבלים טיפול קול ודיבור לפי שיטת ה-!SPEAK OUT ושיטת LOUD Crowd, וכן טיפולי בליעה ע"י קלינאיות תקשורת המוסמכות לטפל בשיטות אלו, ומנוסות בעבודה עם אנשים עם פרקינסון.

 

מהן השיטות האלו?

!SPEAK OUT זו שיטת טיפול שפותחה לאנשים עם פרקינסון במטרה לשפר את הקול והדיבור שלהם.

בשיטה זו, הדיבור הופך מפעולה אוטומטית לפעולה שנעשית עם כוונה, ובכך נראה שיפור באיכות ובעוצמת הקול וכן במובנות הדיבור. הטיפולים בשיטה זו מועברים באופן שיטתי והדרגתי במשך חודשיים ע"י קלינאיות תקשורת שהוסמכו לטפל בשיטה זו.

לאחר השלמת הטיפולים לפי שיטת ה-!SPEAK OUT, המטופלים יכולים להמשיך להגיע פעם בשבוע ל-'עזרה למרפא', ולקבל טיפולים לפי שיטת LOUD Crowd שזוהי שיטת המשך לשיטת ה-!SPEAK OUT. באמצעות שיטה זו המטופלים יכולים להמשיך לשמר את היכולות והביצועים שהשיגו באמצעות הטיפול בשיטת !SPEAK OUT. שיטות טיפול אלו פותחו ב-Parkinson Voice Project בריצ'רדסון, טקסס, ארה"ב.

ניתן להכנס לאתר שלהם בקישור הזה https://www.parkinsonvoiceproject.org/.

מתי כדאי להתחיל לקבל טיפולים ע"י קלינאית תקשורת?

לפי מחקרים, כ-90% מהאנשים עם פרקינסון עלולים לפתח הפרעות קול ודיבור במהלך המחלה (Duffy, 2013).

על מנת להאט את קצב התדרדרות יכולת הדיבור והפקת הקול, רצוי להתחיל עם טיפולי קלינאית תקשורת בהקדם האפשרי. אנשים עם פרקינסון יכולים להנות מהטיפול בקול ודיבור ב-'עזרה למרפא' הן בשלבים הראשוניים של המחלה והן בשלבים מתקדמים יותר. קבלת טיפולים לפי שיטות !SPEAK OUT ו-LOUD Crowd יכולים לעזור בהתמודדות עם השינויים בקול ובדיבור בעקבות הפרקינסון ולשפר את עוצמת הקול, מובנות הדיבור, קצב הדיבור והנגנת הדיבור. בשיטות אלו נעשה תרגול של השרירים המשמשים להפקת קול ולדיבור ובכך נעשה ניסיון לשמר את כוחם ולשפר את המיומנות הנדרשת להפקת קול ודיבור ולהאט את קצב התדרדרות יכולות אלו.  

והנה מה הם אומרים עלינו:
הסרטון הופק לכבוד שבוע המודעות להפרעות תקשורת.

נגן וידאו

ביום הפרקינסון הבי"ל לשנת 2022 קיבל צוות "עזרה למרפא" אות הוקרה על תוכנית השיקום. האות הוענק ע"י עמותת הפרקינסון בישראל ואוניברסיטת תל אביב

מכתבי תודה ממשתפי התוכנית

במסגרת תוכנית השיקום לחולי פרקינסון, משתתפים מספר מטופלים בשיעורי רכיבה על סוסים. השיעורים מתקיימים במרכז לרכיבה טיפולית בתל מונד. המשתתפים מביעים שביעות רצון רבה ומדווחים על שיפור בתחומי חיים שונים.

רכיבה על סוסים מרכז הפרקינסון

תכנית הפרקינסון

שירות זה ניתן בסיוע ידידי ותורמי עזרה למרפא בארץ ובעולם.